A legtöbben valószínűleg úgy gondolják, hogy nem szükséges semmiféle engedély ahhoz, hogy a saját telkükön lévő fát kivágják. Ez nem minden esetben van így, ebben a bejegyzésben erről lesz szó. Fakivágás magánterületen: minden információt megosztunk olvasóinkkal a fák kivágásának szabályairól, érdemes velünk tartani.
A fakivágás engedélyköteles?
A rendeletek egyáltalán nem egységesek az ország különböző részein, éppen ezért nagyon fontos, hogy mielőtt ki szeretnénk vágatni egy fát, tájékozódjunk a helyi önkormányzatnál a területre vonatkozó, a lakóhelyünkön érvényes szabályozásokról. Ne érezzük ezt igazságtalannak vagy tehernek, a rendeleteknek nem az a céljuk, hogy minél több bírságot szabjanak ki, hanem egyértelműen az, hogy megóvják a környezetet a meggondolatlan, ok nélküli pusztítástól.
A 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet, illetve a helyi önkormányzati rendeletek szabályozzák a fakivágásokhoz kapcsolódó tevékenységét. Ezek magukba foglalják a fásszárú növények védelmét, kivágását, valamint pótlását is. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb helyen a fák kivágásához engedély szükséges, még akkor is, ha az a saját telken belül helyezkedik el.
Van pár olyan szabály, ami minden település esetén igaz. Eszerint a tíz centiméternél nagyobb törzsátmérővel rendelkező fák kivágásához engedélyt kell kérnünk. Nem kell viszont engedélyt kérnünk gyümölcsfák esetében, ha a fa törzsátmérője nem éri el a húsz centimétert. Összefoglalva: magánterületen belül 10 centiméternél vastagabb fák esetében (kivéve gyümölcsfák), és 20 centiméternél vastagabb gyümölcsfák esetében engedélyt kell kérnünk a kivágáshoz.
Ha fát szeretne valaki kivágni a saját telkén belül, vagy akár azon kívül, mindenképp nézzen utána a helyi rendeleteknek, mivel minden önkormányzat saját hatáskörében el is térhet az alapszabályozástól. Inkább kérdezzünk és nézzünk utána a helyi rendeleteknek, mint hogy aztán szabályt szegjünk, ami alól a tudatlanság nem mentesít.
Hogyan nyújtsuk be a fakivágási engedélyt?
A fakivágási engedély kérelmet általában a helyi erdészeti hatóságnak vagy az önkormányzat jegyzőjének kell benyújtani. A kérelemnek tartalmaznia kell a tervezett fakivágás részleteit. (pl. a területet, a kivágandó fák számát és típusát, valamint a kivágás indokát). A kérelem mellé kell csatolni a fakivágási tervet is, amely bemutatja, hogyan fogjuk kezelni a területet a kivágás után.
- A kérelem benyújtása után az illetékes hatóság várhatóan elvégzi a szükséges ellenőrzéseket és értékeléseket. Ez magában foglalhatja a terület bejárását és az engedélyezési folyamat során szükséges dokumentáció ellenőrzését is.
- Az engedélyezési folyamat időt vehet igénybe, amelyet sajnos nem lehet előre megjósolni, így érdemes jó előre gondolkodni a kertrendezési tervekkel.
- Ha az engedélyt jóváhagyják, akkor kövessük az engedélyezési feltételeket és a fakivágási tervet. Az engedély nélküli fakivágás büntetést vonhat maga után.
Vigyázzunk az élővilágra, ha fakivágást kezdünk
Ha egy-egy fát muszáj kivágni az állapota miatt, fontos, hogy legyünk figyelemmel arra, hogy a hozzávetőlegesen március elejétől augusztus végéig terjedő időszakban a fákon és a bokrokon madarak fészkelhetnek, valamint a fák odvaiban akár denevérek is tartózkodhatnak. Közöttük sok esetben olyan fajok is előfordulnak, amelyek jogszabályba foglaltan védettséget élveznek.
A tavasz kezdetén számos állatfaj kezdi meg a szaporodási időszakot. Az énekesmadarak is fészeképítésbe kezdenek, a tojások kiköltése, a fiókanevelés időszaka pedig jellemzően április második felétől június elejéig tart. Több madárfaj másodszor is költhet, ezért a fészkelési időszak egészen augusztus végéig kitolódhat. Az énekesmadarak a cserjés, fás élőhelyekhez kötődnek, ezért lehetőség szerint a fa- és cserjekivágások előtt érdemes erre a szempontra is tekintettel lenni, az előre tervezhető fa- és cserjekivágásokat pedig célszerű a költési időszakon kívül elvégezni. Ezt az elvet érdemes követnünk a homlokzatra, falakra felfutó, rézsűket és kerítéseket befutó, fás szárú kúszónövények esetében is, hiszen ezek is búvó- és fészkelőhelyül szolgálhatnak a madaraknak, amellett, hogy termésük táplálékot is biztosíthat a számukra.
Egyes fa- és cserjefajok metszése vegetációs időszakban is szükségszerű lehet, ám ilyenkor is bizonyosodjunk meg arról, hogy nem fészkelt-e már madár a belsejében, és ennek a ténynek az ismeretében végezzük el a szükséges munkálatokat.
Fakivágás magánterületen: a kert rendezése, a terület rehabilitációja
A fakivágás után a területet rehabilitálni kell. Ez magában foglalhatja a csonkok eltávolítását, az új fák ültetését és az erdős rész helyreállítását. A fakivágási tervnek részletesen foglalkoznia kell ezen lépésekkel is.
Ne feledjük, hogy minden fakivágási tevékenységnek felelősséggel kell járnia a környezet és az erdők megóvása érdekében. Az engedélyezési folyamat betartása és a tervnek való megfelelés kulcsfontosságú a sikeres fakivágáshoz magánterületen.
Favágás garanciával az ágdarálás.hu-tól
Cégünk garanciát vállal az általa elvégzett munkára. A favágás megkezdése előtt ingyenes helyszíni szemle során felmérjük a kivágandó fa állapotát, elhelyezkedését, a közvetlen környezetében található veszélyforrásokat (közel lévő épület, lombkoronába benyúló vezeték, egy másik fa, ami közel van hozzá stb.). Ezek ismeretében választjuk ki a helyzetnek megfelelő legbiztonságosabb fakivágási megoldást. A munkadíj is ezen tényezők ismeretében határozható meg.
Keressen minket bizalommal akár nagy méretű fák kivágása esetén is! Szentendre, Pomáz, Leányfalu, Tahitótfalu, Dunabogdány, Visegrád, Pilisszentlászló, Csobánka, Budakalász, Szigetmonostor, Kisoroszi környékén végzünk fakivágást megrendelésre. Szolgáltatásainkra kérjen tőlünk egyedi árajánlatot: info@agdaralas.hu, +36202604334