Akár kisebb kerttel rendelkezünk, akár nagyobb gazdaságot vezetünk vagy gyümölcsösünk van, a levágott, lemetszett ágak és gallyak hasznosítása fontos feladat és jó lehetőség is egyben.
Az ágak darálását és az ágaprítás műveletét sokat összekeverik, de valójában két különböző eljárásról van szó. Míg az ágaprítással vastagabb, nagyobb tuskókat és ágakat tudunk kisebb méretűre darabolni, addig az ágdarálással az anyagot ledaráljuk, hogy utána tovább hasznosítsuk a komposztálás során vagy akár közvetlenül az ágyásokban elhelyezve mulcsként.
A kertben, gyümölcsösben vagy gazdaságban keletkezett zöldhulladék kezelése korábban is okozott némi fejtörést a kerttulajdonosoknak és gazdáknak. Évtizedekkel ezelőtt a kertben keletkező szerves hulladékok elégetése teljes egészében elfogadott folyamat volt, de napjainkban ez egyenesen tiltott tevékenységnek minősül. Ennek több oka is van: egyrészt nagymértékben szennyezi a környezetet, másrészt tűzveszélyes is, főleg szeles időben, továbbá az égetés által keletkezett kellemetlen szagú füst zavarhatja a környék lakóit. 2021-től Magyarországon tilos a kerti zöldhulladék elégetése. A jó hír az, hogy a lemetszett, letört gallyakat, ágakat felapríthatjuk az ágdarálás folyamatának segítségével. Így nem szennyezzük a környezetet, viszonylag gyorsan és rövid idő alatt ledarálhatjuk vagy ledaráltathatjuk az ágakat egy ágdarálóval. A felaprított ágak nem hulladék, hiszen hasznosításuk lehetséges a helyszínen, a kertben. A ledarált ágak bekerülhetnek a komposztálóba, de végezhetünk talajtakarást (mulcsolást) is a keletkezett fadarálékkal.
Professzionális ágdaráló gépekkel dolgozunk: ágdarálás Szentendre környékén
Az ágak aprítására három géptípust is használunk, persze nem egyszerre, hanem mindig az adott helyszínnek megfelelően kiválasztva az ideális megoldást.
Az erdészeti darálógép az, amellyel a friss vágásokat tudjuk hatékonyan aprítani. Nem elírás vagy tévedés, hogy akár 30 cm-es ágvastagságig is tud dolgozni ez a remek masina, a Bandit 150XP típusú munkagép, amely közúti forgalomban vontatmányként közlekedhet.
A komposztdaráló gép az, amely a legalkalmasabb a már régebben levágott száraz, akár már rothadásnak indult ágak, gallyak, lágyszárú növények, kisebb gyökerek, földdel szennyezett növényzet felaprítására. Ezt a komposztáló gépünket munkagéppel szoktuk „etetni”, mert ha rothadásnak indult vagy esetlegesen földdel szennyezett anyaggal állunk szemben, akkor sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudjuk végezni a növénykupac eltüntetését.
A lánctalpas darálógépet abban az esetben használjuk, ha nehezebben megközelíthető területtel állunk szemben. Ez egy Först XR8 típusú munkagép, a legalkalmasabb géptípusunk, ha a területre szűk helyen kell bejutni vagy olyanok a terepviszonyok, hogy csak egy lánctalpas géppel lehet megközelíteni a darálandó kupacot.
A komposztálás folyamata
Sokan gondolják azt a komposztálásról, hogy nem áll másból, mint a keletkező zöldhulladék egy helyre szórásáról, a biológiai lebomlás mindenképp végbemegy, a természet azt majd automatikusan „elintézi”. Ez részben igaz is, azonban a nem kellő körültekintéssel végzett komposztálás végeredményeként nem kapunk mást, csak a halmokban gyűlő, felhasználásra alkalmatlan, gusztustalan rothadt növénykupacokat. Ennek az lehet az egyik oka, ha nem vesszük figyelembe: az egyes növénytípusoknak eltérő idő kell a komposztálódáshoz. A levágott fű vagy a lágyszárú növények nyesedéke például nagyon hamar lebomlik, azonban a lemetszett faágak megfelelő feldolgozás – darálás, összevágás – nélkül akár hosszú évekig is egyben maradhatnak.
A komposztáláshoz nemcsak megfelelő előkészítés szükséges – ami sok esetben speciális gépeket (pl. ágdaráló) is igényelhet –, hanem megfelelő méretű hely is. Vehetünk vagy építhetünk kisebb-nagyobb konténereket, azonban ezek sokszor még arra sem elegendőek egy nagyobb kert esetében, hogy a levágott füvet tárolhassuk, illetve komposztálhassuk bennük.
A nagyra nőtt fák, a dísznövények, a sövények vagy a gyümölcsfák esetében egy általános metszés során óriási halmokban is állhatnak a levágott ágak, amelyek ilyenkor nemcsak a helyet foglalják, hanem esztétikai szempontból is rontják a kertünk megjelenését. Ilyenkor óhatatlanul szóba kerül a keletkezett kerti zöldhulladék elszállításának lehetősége.
A kerti zöldhulladék elszállítása
A komposztálás folyamata és a zöldhulladék tárolása egyáltalán nem olyan egyszerű, mint ahogyan azt sokan gondolják. Ezzel a problémával ráadásul egyre többen találkozhatnak, elsősorban a kisebb méretű kertek tulajdonosai közül.
Ilyen esetekben lehet megfelelő alternatíva a zöldhulladék elszállítása, a helyi tárolás, kezelés helyett. Ilyenkor a lenyírt füvet, a lemetszett ágakat vagy az összegereblyézett leveleket egyszerűen zsákokba lehet gyűjteni, majd díj ellenében egy olyan helyre vitetni ezt a kerti zöldhulladékot, ahol tudnak gondoskodni annak szakszerű feldolgozásáról.
A zöldhulladék elszállítása tehát semmivel sem körülményesebb, mint a komposztálás, sőt, inkább lényegesen egyszerűbb és kényelmesebb. Egyetlen hátránya, hogy pénzbe kerül, de ez minimális befektetés megtérül azzal, hogy a kert használható, komfortos és szép lesz. Ebben az esetben legfeljebb egy-két napig kell kerülgetni, és utána végleg meg lehet szabadulni a szagától és a látványától is.